Oscars 2018

March 2, 2018

The Oscars have crept up again, highlighting the best of the best in the film industry. Favourites for the night include Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Gary Oldman for Darkest Hour and Francis McDormand for Three Billboards.

Australian nominations include Margot Robbie for I, Tonya, The Eleven O’Clock by Derin Seale and Josh Lawson and Lee Smith who received a nomination for his editing work on Dunkirk.

The She Society office has a sweepstakes running on the Oscars and though there were many varying opinions we all agreed on the film Wonder for Best Makeup and This Is Me from The Greatest Showman for Best Original Song.

42% of the team voted for Three Billboards Outside Ebbing for Best Picture, while 71% voted for Gary Oldman for Lead Actor and 57% for Frances McDormand for Lead Actress.

Here’s the list of the main 2018 Oscar nominations, tell us which ones are your top picks?

Best Picture:

“Call Me by Your Name”

“Darkest Hour”

“Dunkirk”“Get Out”

“Lady Bird”

“Phantom Thread”

“The Post”

“The Shape of Water”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

 

Lead Actor:

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”

Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”

Daniel Kaluuya, “Get Out”

Gary Oldman, “Darkest Hour”

Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

 

Lead Actress:

Sally Hawkins, “The Shape of Water”

Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Margot Robbie, “I, Tonya”

Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Meryl Streep, “The Post”

 

Supporting Actor:

Willem Dafoe, “The Florida Project”

Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Richard Jenkins, “The Shape of Water”

Christopher Plummer, “All the Money in the World”

Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

 

Supporting Actress:

Mary J. Blige, “Mudbound”

Allison Janney, “I, Tonya”

Lesley Manville, “Phantom Thread”

Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Octavia Spencer, “The Shape of Water”

 

Director:

“Dunkirk,” Christopher Nolan

“Get Out,” Jordan Peele

“Lady Bird,” Greta Gerwig

“Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson

“The Shape of Water,” Guillermo del Toro

 

Animated Feature:

“The Boss Baby,” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito

“The Breadwinner,” Nora Twomey, Anthony Leo

“Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson

“Ferdinand,” Carlos Saldanha

“Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

 

Animated Short:

“Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant

“Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon

“Lou,” Dave Mullins, Dana Murray

“Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata

“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer

 

Adapted Screenplay:

“Call Me by Your Name,” James Ivory

“The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber

“Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green

“Molly’s Game,” Aaron Sorkin

“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

 

Original Screenplay:

“The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

“Get Out,” Jordan Peele

“Lady Bird,” Greta Gerwig

“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

 

Cinematography:

“Blade Runner 2049,” Roger Deakins

“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel

“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema

“Mudbound,” Rachel Morrison

“The Shape of Water,” Dan Laustsen

 

Best Documentary Feature:

“Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman

“Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda

“Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan

“Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jespersen

“Strong Island,” Yance Ford, Joslyn Barnes

 

Best Documentary Short Subject:

“Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright

“Heaven is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel

“Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon

“Knife Skills,” Thomas Lennon

“Traffic Stop,” Kate Davis, David Heilbroner

 

Best Live Action Short Film:

“DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk

“The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson

“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.

“The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton

“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen

 

Best Foreign Language Film:

“A Fantastic Woman” (Chile)

“The Insult” (Lebanon)

“Loveless” (Russia)

“On Body and Soul (Hungary)

“The Square” (Sweden)

SheSociety on FacebookSheSociety on InstagramSheSociety on Twitter
SheSociety
She Society is a site for the women of Australia to share our stories, our experiences, shared learnings and opportunities to connect.